vivas zalaegerszeg Egyesületünk története

AZ ELŐDÖK

A zalaegerszegi vívás megalapítása, Zalaegerszegi Dózsa SE vívó szakosztályának megalakulása és működése

A zalaegerszegi vívás és ez által a ZVE története 2018-ban pontosan 50 éves múltra tekint vissza. 
Az alapok lerakása egy nagykanizsai ambiciózus fiatalember Csikós Sándor nevéhez fűződik. Nagykanizsán Szabó János edző ismertette meg vele a sportágat. 1964-ben felvételt nyert a Testnevelési Főiskola nappali vívó szakedzői tagozatára. 1967 nyarán érkezett Zalaegerszegre, ahol a ZTE vezetői szerették volna, hogy vívó szakosztály is létre jöjjön. Ez a kezdeményezés különböző okok miatt meghiúsult. A Zalaegerszegi Dózsa SE-nél azonban minden lehetőség adott volt hozzá, így 1968. március 17-én megalakult a Z. Dózsa vívó szakosztálya.
A kezdeteket két középiskolai testnevelő tanár segítette; a Ságvári (ma Kölcsey) Gimnáziumban Raffai Imre, a Zrínyi Gimnáziumban Szikszay György. Ők küldték az első gyerekeket vívni - a későbbiekben már általános iskoláskorú vívni vágyók is jelentkeztek-, akik már a megalakulást követő években sikereket értek el III. és II. osztályú versenyeken.
dr. Bán András a II. belosztály vezető főorvosa, dr. Sallai Sándor szemész főorvos és Magyar József olajipari mérnök is sokat segített a szakosztály munkájában. Szívesen foglalkoztak a gyerekekkel, és versenyzőként maguk is rendszeresen részt vettek viadalokon.

Csikós Sándor nagy lelkesedéssel végezte munkáját, melynek eredményeképpen sikeres versenyzők- Miszory Béla, Kovács Attila, Tóth Ferenc, Illés Etelka, Szilvás Izabella, Fatér Zsuzsanna, Csapó Katalin, Bán Cecília, stb. kerültek ki a keze alól. A Z. Dózsa SE-nél a sportiroda vezető és vívóedzői feladatokat 1972-ig látta el. A vívás egerszegi alapjainak lerakásában, a sportág népszerűsítésében végzett munkájával maradandó nyomott hagyott.
A nyolcvanas évek végétől a kilencvenes évek elejéig dr. Gelencsér István Zala Megye rendőrfőkapitánya és Bálits Károly a Zala megyei Vívószövetség elnöke óriási munkát végzett, hogy a zalaegerszegi vívás a tömegsportból élsporttá fejlődhessen.

Csikós Sándor tanítványai közül Miszory Béla és Kovács Attila a TF-en középfokú edzői képesítést, míg Tóth Ferenc szakedzői képesítést szerzett.
Miszory Béla felnőttként ismerkedett meg a vívással. Versenyzőként, edzőként, később az utód egyesület ZVE és a Zala megyei vívás első embereként segítette a zalaegerszegi vívást.Tanítványai közül korai sikereket ért el Slezák József, majd a későbbiekben Rosta Richárd.
A tőr és párbajtőr mellett a kard fegyvernemet is választhattak a Dózsában sportoló vívók. Ennek volt jeles képviselője Kovács Attila, aki eleinte versenyzőként, majd a ’80-as évektől kezdve a pást széléről edzőként vett rész az egyesület életében. Legnagyobb sikere az egerszegi kardcsapat OB I-be való feljutása volt.
Tóth Ferenc 1974-ben került Zalaegerszegre. Minden fegyvernemben versenyzett a Z. Dózsa színeiben. Egyéniben 1980-ig vívott, de csapatban még tagja volt a nyolcvanas évek elején az OB II-ben ezüstérmeket nyert tőr és kardcsapatnak.  A hivatalos edzősködést 1978-ban kezdte el. Katovics Balázs, Ribiczey Sándor, Ruzsicska Gábor és Tóthmátyás Lajos tartoztak az első tanítványai közé.

Tóth Ferenc nem csak edzőként volt sikeres, emellett jelentős versenybírói pályafutása is volt. A 80-as és 90-es években versenybíróként vett részt világbajnokságokon, Európa-bajnokságokon, Világ Kupákon, öregbítetve a magyar vívósport hírnevét. Bekerülvén a nemzetközi vívósport vérkeringésébe, kapcsolatai révén sikerült a későbbiekben jelentős nemzetközi versenyeket hoznia Zalaegerszegre.
A rendszerváltás közeledtével a belügyi sportegyesületeknél egyre kisebb lett a támogatás, amely a vívó szakosztály megszűnésével is fenyegetett. 1989. október 25-én 15 vívó és szülő közreműködésével létrejött a „SANTELLI ALAPÍTVÁNY AZ IFJÚ VÍVÓKÉRT”. Az alapítvány létrehozásában nagy szerepe volt dr. Tátray Ádám fogszakorvosnak, aki a megalakulást követően mintegy 5 évig volt az alapítvány elnöke. Meg kell még említeni dr. Szabó Antal jogász nevét is, aki az egylet lelkes támogatója volt ebben az időben.
Ennek és az ezt követő időszaknak nagy sikere volt 1989-ben első vidéki tőrcsapatként a Györe Szilvia, Hajdú Ibolya, Németh Gabriella, Tóth Andrea, Pethő Szilvia, Varjú Andrea majd később Filó Kinga és Jankó Annamária alkotta női tőrcsapat, illetve  a Fehér Attila, Hadnagy Gábor, Hadnagy Péter, Kovács Attila, Róka Róbert, Tóth Ferenc és Varga Péter alkotta férfi kardcsapat OB I-be jutása volt.

ÚJ EGYESÜLET SZÜLETIK

A Zalaegerszegi Vívó Egylet megalakulása, és első 25 évének története
1991. február 18-a fordulópontot jelentett az egerszegi vívósport életében. Ezen a napon a Zalaegerszegi Dózsa SE közgyűlésén döntés született a vívószakosztály kiválásáról, aminek következtében 1991. március 01-én az alapítvány segítségével létrejött a Zalaegerszegi Vívó Egylet. 
Az új egyesületben az elnök Miszory Béla lett, míg a technikai igazgatói posztot Bedy Csaba, a vezetőedzőit pedig Tóth Ferenc töltötte be.
A rendőrségi tornaterem átépítésekor Szabó Árpádné, az Ady iskola igazgatónője azonnal mindennapos használatra az egyesület rendelkezésére bocsátotta iskolájuk kis tornatermét, ahol egészen 2000-ig vívtak a ZVE sportolói. 2000-ben a Mindszenty József Általános Iskola és Gimnázium falain belül, Sziráki István építész segítségének köszönhetően kialakításra és felszentelésre került az egyesület első valódi otthona, egy vívóterem. Mind a mai napig az iskolát üzemeltető Notre Dame Női Kanonok- és Tanítórend által biztosított teremben zajlik a munka. 
Egyesületünk több nemzetközi verseny szervezésével beírta magát a hazai vívóélet nagykönyvébe. 1993-ban kadett tőrözők Világkupa sorozata, majd 2001, 2002, 2003-ban a felnőtt férfi tőr Világkupa házigazdájaként kitűnőre vizsgáztunk. 2005-ben vidéki egyesületként kurriózumnak számított, hogy felnőtt egyéni és csapat EB szervezését is vállaltuk. Az Európai Vívószövetség is elismerte az eddigi rendezvényeink minőségét, aminek bizonyítéka volt, hogy soron következő kongresszusukat  is Zalaegerszegen tartották. Az EB-re nevezett országok száma meghaladta a hatvanat, míg a csapatok és kísérőik létszáma 700 fő fölött volt.   Rene Rock a FIE elnöke személyesen gratulált a kiváló rendezésért és felajánlotta, hogy támogatja esetleges VB rendezési szándékunkat is. Ebben az időszakban rengeteg korosztályos válogatott edzőtábor is Zalaegerszegen zajlott. 
A zalaegerszegi vívóélet mindennapjait megkönnyítette, hogy a mindenkori városvezetés segítő partnerként állt, és áll napjainkban is az egyesület mögött.
Az egyesület motorja Tóth Ferenc volt. Már fiatal edzőként is az a cél lebegett a szeme előtt, hogy bebizonyítsa, nem csak fővárosi vívók juthatnak el a legmagasabb szintekre. 
Ebben az időben az egyesület vívói a hazai élvonalhoz tartoztak. Eleinte Rosta Richárd ért el kiemelkedő eredményeket, később pedig Vizler Ádám első vidéki sportolóként szerzett korosztályos Eb-n és VB-n érmet, majd lett végül a felnőtt EB-n ezüstérmet nyert csapta tagja.
Több korosztályos válogatott vívó nőtt fel Tóth Ferenc kezei között: Lupkovics Dóra és Hári Máté tőrvívók és Kiss Gergő párbajtőröző kitűnő eredményei bizonyították, hogy vidéki vívóként is el lehet érni kiemelkedő eredményeket. Sajnos a válogatottsággal járó szabályok módosítása megnehezítette versenyzőink és edzőik munkáját, hiszen a korosztályos versenyzőknek kettő, míg a felnőtteknek három fővárosi keretedzésen kellett megjelennie a válogatott tagsághoz. Ez egy zalaegerszegi középiskolás számára kivitelezhetetlen feladat volt. Kiemelkedő eredményeket elért fiatal sportolóink Budapestre költöztek és fővárosi egyesületekhez igazoltak át.
Az egylet elnöki tisztjét ekkoriban Major Zsolt rendőr alezredes , majd később Arnhoffer András a Zalavíz Zrt. jelenlegi elnöke töltötte be. Edzőként  Berta Gertrúd, Pethő Szilvia és Fábián Csaba kapcsolódott be az egyesület munkájába.
Az egylet életében egy nehezebb időszak következett, miután „Ferike” Feri bácsivá (Tóth Ferenc) cseperedett, és sokadik külföldi edzői felkérésre igent mondva dán  szövetségi kapitány lett, valamint az összes Dániában dolgozó vívóedző továbbképzését és oktatását vette át.
A helyi vívó munka életben tartásában nagy szerepe volt ekkoriban  Berta Gertrúd egykori tanítványnak, aki a visszatérő régi vívókkal való foglalkozást is szívügyének tekintette. Az ő nevéhez köthető, hogy 2010-ben megalakult a Veterán Vívó Club. Több év kihagyás után ekkor került újból megrendezésre Zalaegerszegen vívóverseny.
Újból bekapcsolódott az egyesület munkájába - immár edzőként - dr. Vizler Ádám, és ekkor kezdett el foglalkozni a fiatal vívópalántákkal Tiba Anita is. Mivel az edzőként visszatérő régi sportolóink, mind tőrvívók voltak, így a többi fegyvernem (párbajtőr, kard) oktatását felfüggesztette az egylet. Ebben az időszakban Koczor György evangélikus lelkész volt a ZVE elnöke. 
dr. Berta Gertrúd külföldre távozását követő időszakban a megmaradt edzőgárda becsülettel helyt állt, és a kialakult nehéz helyzetben is életben tudta tartani az egyesületet. A tehetséges fiatalok révén továbbra is a tőrvívás erős utánpótlásbázisaként tekintettek Zalaegerszegre, de az egyesület fejlődése érezhetően megtorpant.
2014-től Darabos Géza építész vállalta el az egylet vezetését. A vívószülőből lett elnök munkáját dr. Matyovszky Balázs segítette és segíti a mai napig, aki kisebb szünetekkel már több, mint 35 éve kötődik a zalaegerszegi víváshoz. Eleinte fiatal vívóként, később vívószülőként, elnökségi tagként, veterán vívóként és az utóbbi időben edzőként is részt vett a megyeszékhely vívó életében.
A szakmai munka jelentős erősödését jelentette, hogy sikerült Zalaegerszegre szerződtetni Érsek Zsolt válogatott edzőt, a magyar férfi tőrvívás utóbbi évtizedeinek legsikeresebb vívóját. Beke Gábor, volt vívónk, egyesületünk fegyvermestere lett az egyesület főállású edzője.Változatlan lelkesedéssel számíthattunk (és számíthatunk azóta is) Pethő Szilvi edzői munkájára. 2018-tól Pataki Zoltán a nagykanizsai NTE1866 volt sportolója egyesületünkhöz igazolt, és amellett, hogy veterán versenyeken képviseli az egyesületet az edzői munkában is aktívan részt vesz.
A ZVE életének újra szerves részévé vált a versenyek szervezése. 2016-ban egy egész napos rendezvénnyel ünnepelte az egyesület fennállásának negyedszázados évfordulóját. A kadet és junior tőrvívó versenyek  mellett kiállítás, a régi tagok találkozója és további programok tették emlékezetessé a  Zalaegerszegi Vívó Egylet első 25 évére való megemlékezést.

A JELEN ÉS A KÖZELJÖVŐ

Új kihívások, új feladatok a ZVE életében

Az egyesület új vezetősége a szakmai munka megerősítése mellett egy már régóta dédelgetett álmot tűzött ki céljának, mégpedig egy a múlthoz és a hagyományokhoz méltó új vívócsarnok megteremtését. A Notre Dame Női Kanonok- és Tanítórend, Zalaegerszeg város vezetése és a Magyar Vívószövetség támogatásával végül is siker koronázta a 2 éves előkészítő munkát, és nagy örömünkre 2019 végére elkészül a rend új tornacsarnoka és a ZVE leendő otthona, egy új vívóterem.
A férfi kadet és junior korú tőrözőink – Darabos Vince, Németh Zalán, Simon Kristóf és Wolf Ádám, - szállították az elmúlt évek nagy sikereit. Wolf Ádám révén újból válogatott vívó képviselte a ZVE-t a korosztályos világbajnokságon és az Európa-bajnokságon. A dr. Vizler Ádámmal kiegészülő junior csapatunk az utóbbi évek felnőtt országos bajnokságain rendre a szakág legerősebb vidéki egyesülete volt. Sikeres juniorjaink azonban 2018-ban befejezték pályafutásukat az egyesületben. A feladat újból adott: új sikeres generációkat kell felnevelni, melyek majd tovább öregbítik az egyesület hírnevét. 
Az új helyzet új kihívások elé állítja egyesületünket. Reményeink szerint az új vívóterem méltó helyszínt fog biztosítani a sportág fejlődésének, és a vívó sportág kiemelt központjává válhat. Egyesületünk célja, hogy minél több gyerek megismerje és megszerethesse ezt a gyönyörű sportágat, mely segítségükre lehet a testi, lelki és szellemi fejlődésükben. Arra törekszünk, hogy a létrehozott vívócentrum a következő években megszilárdítsa vezető szerepét a vidéki tőrvívásban, hazai és nemzetközi versenyeknek, edzőtáboroknak is otthont adva. 
Az új vívócsarnokkal együtt az egyesületben végzett szakmai munka minőségét is jelentősen fejleszteni szeretnénk, hogy mire a csarnok a rendelkezésünkre áll, felkészülten tudjuk kihasználni az általa nyújtott lehetőségeket. Az egyesületi taglétszámot duplájára szeretnénk emelni, ehhez iskolai tagtoborzásokat szervezünk, ill. a városi, megyei rendezvényeken – elsősorban sporteseményeken is bemutatjuk egyesületünket. Terveink közt szerepel a tőr szakág mellett a párbajtőr, majd a kardvívás oktatásának is teret adni, és szívügyünk, hogy a kerekesszékes víváshoz is megteremtsük a feltételeket. A növekvő taglétszámhoz a szakmai, edzői stábot is tovább kell erősíteni. Elsősorban zalai kötődésű szakemberekkel szeretnénk biztosítani a további minőségi fejlődést. 
Az idei év végén a ZVE 25 éves ünnepi rendezvényéhez hasonló nagyszabású eseménnyel szeretnénk megünnepelni, hogy 50 éves a zalaegerszegi vívás. A több korosztályt érintő vívóversennyel egybekötött születésnapon reményeink szerint az új csarnok alapkő letétele is megtörténik.
Az eseményre szeretettel várjuk az igazán népes zalaegerszegi vívócsalád minden egykori és jelenlegi tagját!